Strefa klienta zaloguj się

Usiądź wygodnie

Usiądź wygodnie

Krzesło. Brzmi tak prosto i codziennie. Któż z Was nie ma krzesła w domu? Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny jest to mebel. Oprócz swojej podstawowej funkcji siedzenia, może być też ozdobą i bardzo ważną częścią składową całego projektu wnętrza. Jest to jeden z pierwszych sprzętów domowych, które powstawały i były unowocześniane już od Starożytności.
Wiadomo, że krzesło ma być wygodne. A jeśli nie jest wygodne, to powinno chociaż szokować i zachwycać. Obecnie na rynku jest jest tak wiele różnych modeli, że dla każdego się coś znajdzie. Zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i o cenę. Nie da się nie zauważyć, że na poszczególne typy krzeseł też przychodzi moda. Wchodząc do co drugiej restauracji, widzimy te same krzesła. Niektóre z nich są całkiem zwyczajne, nie zwracamy na nie większej uwagi.
Jednak zdarza się, że znajdujemy perełki, które zachwycają swoją formą i jakością wykonania. Nieraz słyszałam, jak ktoś mówi o danym modelu krzesła, że jest: "supernowoczesne", "na czasie", "designerskie", "innowacyjne", "industrialne" itp. Wszystko przez to, że często wykonane są z tworzyw sztucznych, różnego rodzaju rurek, mają fantazyjne kształty, które kojarzą nam się ze stylem nowoczesnym. Ale, ale. Wiecie, że projekty wielu z tych krzesełek pochodzą lat trzydziestych, czterdziestych i pięćdziesiątych?
Są one teraz powielane, bądź wytwarzane z drobnymi zmianami - są to tak zwane meble inspirowane. Za idealny przykład mogą służyć krzesła Eamsów. Stały się one ikonami designu. Ray i Charles Eames to para pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, która w latach czterdziestych i pięćdziesiątych stworzyła wiele niezwykłych i ponadczasowych mebli.
Obecnie ich krzesła są jednymi z najpopularniejszych modeli. Można znaleźć wiele podobnych krzeseł, inspirowanych ich projektami. Chyba wszyscy widzieli krzesła na płozach zrobionych ze stalowych rurek? Te i wszystkie inne podobne krzesła powstawały w latach dwudziestych i trzydziestych, w czasach istnienia Bauhausu, czyli szkoły artystyczno-rzemieślniczej. Tworzyli tam m.in. Marcela Breuer, Mies van de Rohe, czy Valter Gropious.
Takich przykładów można by znaleźć o wiele, wiele więcej. Czasami coś, co wygląda nowocześnie, okazuje się pochodzić sprzed kilkudziesięciu lat, a dalej zachwyca formą. Warto się zainteresować pochodzeniem naszego krzesła, może kryć w sobie ciekawą historię.